Wood Labbası İle Deri Muayensi

Wood Labbası İle Deri Muayensi ait tanıtım resmi

Wood” ışığı, yüksek basınçlı cıva lambalarından çıkan ışığın, %9 oranında nikel oksit içeren baryum silikattan yapılmış bir filtreden  geçirilmesi ile elde edilir. Bu filtre, yalnız 320-400 nm dalga boyu arasında bulunan ışınların geçişine izin verir.

Wood Işığı, Wood Lambası

“Wood” ışığı incelemesinde temel amaç, normalde çıplak gözle görülemeyen bazı maddelerin, floresans verme özelliklerinden yararlanarak görünür hale getirilmesidir. Floresans, bir maddenin kısa dalga boylu (görünmez) ışınları soğurması ve kısa bir süre sonra uzun dalga boylu (görünür) ışınlar salmasıdır.

Deride doğal olarak bulunan elastin, kollajen, aromatik aminoasitler, melanin öncüleri ve ürünleri gibi bazı maddeler veya dış faktörler nedeniyle floresans ortaya çıkabilir.

Mantar enfeksiyonları

Saçlı deri mantar enfeksiyonlarında (Tinea kapitiste)  etken Microsporum canis parlak yeşil ve Trichophyton schoenleinii ise, açık mavi floresansa neden olmaktadır.

 

Wood Işığı, Wood Lambası

 

Bakteriyel deri hastalıkları

Pseudomonas infeksiyonlarında (yanık yarası infeksiyonu, follikülit ve intertrigo) sarı veya mavimsi yeşil floresans alınır. Ayrıca psödomonal sepsisin önemli bir göstergesi olan ektima gangrenozum lezyonlarında, o bölgeye tuzlu suyun enjektörle verilip geri çekilmesiyle elde edilen aspirasyon sıvısının “Wood” ışığı muayenesinde yeşil floresans elde edilir.

Pseudomonasın katlantı yerlerine yerleşmesi durumunda-intertrigo pseudomonas sadece deri değil ayrıca iç çamışırlarda Wood ışığı ile muayene edildiğide yeşil floresans vermektedir.

 

Wood Işığı, Wood Lambası

 


Sosyal Medyada Paylaş:

Wood Labbası İle Deri Muayensi

isimli haber sayfası 30 Ekim 2017, 13:01 tarihinde oluşturulmuştur.